Jesteśmy zwolennikami ekologii
Sprawdź sam
czytając nasze artykuły

Słońce - jak wszystko zmieniło

Energia słoneczna zaliczana jest do tych źródeł energii, które są traktowane za naturalne oraz odnawiane. Słońce każdego dnia dostarcza do nas swoje promieniowanie, które od dawna potrafią wykorzystać rośliny oraz zwierzęta. Od pewnego czasu również my sami mamy takie możliwości. Energia słoneczna posiada liczne zalety, które obejmują między innymi fakt, że energia słoneczna jest praktycznie darmowa i możemy z niej swobodnie korzystać. Dodatkowo wykorzystując energię słoneczną nie wpływamy na bilans energetyczny ziemi, gdyż nie są tu emitowane szkodliwe gazy oraz inne substancje. Tym samym ma to bardzo pozytywny wpływ na otaczające nas środowisko, które dziś doświadcza efektu cieplarnianego, zmian klimatycznych oraz skażeń oparami i szkodliwymi gazami.

Energia słoneczna musi być jednak odpowiednio przetworzona tak by można było zasilić nią inne urządzenia, maszyny bądź też sprzęty. Energia słoneczna, którą zamienimy na inną, bardzo często pozwala również na ogrzewanie wody. Dlatego też można spotkać się między innymi z metodami termosłonecznymi, fotochemicznymi, fotofizycznymi. Do tych rozwiązań, wykorzystuje się rozmaite urządzenia, które oferują wysoką jakość i w zależności od zastosowania niekiedy bardzo wysoki współczynnik wydajności. W zakresie metody fotofizycznej najczęściej występują różnego typu fotoogniwa. W przypadku metody termosłonecznej spotkać można między innymi kolektory słoneczne, stawy słoneczne oraz diody cieplne. Metoda fotochemiczna wykorzystuje urządzenia z zakresu fotoogniw, akumulatorów energii.

Wspomniane wyżej mechanizmy wykorzystują różnego rodzaju konwersje energii. Dlatego też przebieg reakcji obejmuje niekiedy bardzo odmienny ich charakter. Część wykorzystuje przetwarzanie na ciepło – fototermiczna inne przetwarzanie na energię elektryczną – fotowoltaiczna, jeszcze inne wiążą się z wiązaniami chemicznymi – fotobiochemiczna.

Szczególnie dziś w tym zakresie wiele urządzeń działa bardzo wydajnie. Przyczyniła się do tego szeroka i rozwijająca się oferta firm, jak również zastosowanie nowoczesnym rozwiązań, które zwiększają wydajność oraz żywotność poszczególnych zestawów. Tym samym są one coraz częściej stosowane w użyciu prywatnym jak również w zastosowaniu przez przedsiębiorców.